Tarımda Kooperatifleşme Semineri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da tarımsal üretimin artırılması amacıyla Çatalca’da Tarımda Kooperatifleşmenin Önemi ve Avantajları Semineri düzenledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanlığı Tarım ve Su Ürünleri Müdürlüğü, çiftçilerimizin bilgi, beceri ve üretim kabiliyetlerini artırmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede düzenlenen Çiftçi Eğitim Seminerleri kapsamında Çatalca’da Nazım Özbay Kültür Merkezinde Tarımda Kooperatifleşmenin Önemi ve Avantajları Semineri düzenlendi. Çiftçilerin yoğun ilgi gösterdiği seminere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanı Ahmet Atalık, Çatalca Ziraat Odası Başkanı Seyit Çetin, muhtarlar, kooperatif başkan ve üyeleri ile çiftçiler katıldı.

Çetin: Atatürk, kooperatifçiliğe büyük önem vermiştir

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra açılış konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Çatalca Ziraat Odası Başkanı Seyit Çetin, “Atatürk çok genç yaşlarda kooperatifçilikle tanışmış, Sofya Askeri Ataşesi olarak görev yaptığı 27 Ekim 1913 ile 20 Ocak 1915 arasındaki 15 aylık süre içinde Bulgar köylüsünün kalkınmasını incelemiştir. Sofya’da bulunduğu süre içinde Binbaşı Mustafa Kemal, Bulgar köylüsünün kalkınmasındaki mucizede kooperatiflerin rolünü beynine kazıdı. Atatürk, işte bu nedenle 1920’den ölümüne kadar geçen süre içinde Türk kooperatifçilik hareketine öncülük etmiştir. Bu bağlamda, özellikle çiftçilerin kooperatifleşmesi konularında konuşmalar yaptığı, yasaların çıkarılmasında egemen rol oynadığı bilinmektedir. Atatürk bunlarla da yetinmemiş, eylemiyle de kooperatifleşme hareketine katkıda bulunmuştur. Örneğin iki kooperatifin kurucu ortağı olmuştur. Bunlardan biri, tarımsal amaçlı bir kooperatif olan Tarım Kredi Kooperatifidir. Diğeri ise, Ankara Memurları Tüketim Kooperatifidir.” İfade ederek Atatürk’ün bu konuda da lider olduğunu ve Çatalca İlçesinde kendisinin kurucu üye ve başkanı olduğu kooperatifin nasıl başarılı olduğundan bahsetti.

Atalık: Kooperatiflere destek verileceğiz

Daha sonra kürsüye gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanı Ahmet Atalık, İBB olarak kooperatiflerin ihtiyaçlarının karşılanması için imkânlar ölçüsünde her türlü desteğin verileceğini vurgulayarak, “Halk Süt konusunda İstanbullu manda üreticilerinin tedarikçi olmasını istiyoruz. Beşiktaş ve Kadıköy ilçelerinde büyük çaplı üretici pazarlarının kurulması için çalışmalar yapılmakta. Ayrıca her kırsal mahalleye bir üretici pazarı kurmak istiyoruz. Ancak tüm bu destekler kişisel olmayacak, kooperatifler aracılığıyla olacak. Bunun için çiftçiler birlik olmalı ve kooperatif kurmalı. Zayıf olan kooperatifler güçlendirilmeli. Elbirliği ile İstanbul’da tarımı atağa geçirip üreten İstanbul yolunda, üretim fazlası ürünleri de ihraç edecek seviyeye ulaşalım” dedi.

Çiftçiler, sorularına cevap buldu

Açılış konuşmalarının ardından kooperatifçilik alanında uzun yıllar çalışmalar yapan İstanbul Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kapıkıran tarafından Tarımda Kooperatifleşmenin Önemi ve Avantajları konulu seminer verildi. Kooperatifçiliğin önemi, tarihsel süreci, dünyadaki kooperatiflerin özellikleri ve ülkemizde kooperatifçilik alanında yaşanan genel sorunlara değinen Kapıkıran, kooperatifleşmenin ve çiftçi birlikteliğinin üretimin artırılması için hayati öneme sahip olduğunu vurguladı. Ahilik teşkilatı gibi yerli örneklerle birlikte aynı zamanda Fransa, İspanya ve İngiltere’deki farklı küresel örneklerle de karşılaştırmalı olarak anlatan Kapıkıran, daha sonra da çiftçilerden gelen soruları cevapladı.

Haberi paylaşın:

Öncekini Oku

Başkan Mesut Üner’den Öğrencilere Destek

Sıradakini Oku

Pazar Esnafından Başkan Mesut Üner’e Teşekkür

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir