Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık’ta Başlıyor

Her yıl olduğu gibi 1 Aralık tarihinden itibaren şehirlerarası yollarda yolcu ve eşya taşımacılığı yapan araçların zorunlu olarak kış lastiği takma uygulaması başlayacaktır. Bu uygulama zorlu kış şartlarına karşı önlem almamış, sürücünün kendisinin, diğer sürücülerin ve yolcuların mağdur olmaması için hayata geçirilmiştir.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 2012 yılında çıkardığı “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik” şöyle demektedir; “Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlıkça 1 ay artırılabilir.”

Bu yönetmeliğe uymayan aracın işletenine kanun çerçevesinde bakanlığın verdiği yetkiye dayanarak 2016 yılı içinde, trafik görevlilerince 602 Türk lirası tutarında idari para cezası karar tutanağı düzenlenir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir.

Yönetmeliğe uymayan araçları denetlemeye, Bakanlığın yetkilendirdiği Bakanlık personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri yetkilidir.

Ayrıca yönetmelik uluslararası taşımalarda kullanılan yabancı plakalı araçlar içinde geçerli olacaktır. Kış lastiği takma zorunluluğu hususi otomobiller için geçerli değildir, ancak valilikler hava şartlarının durumuna göre hususi otomobiller içinde kış lastiği takma zorunluluğunu hayata geçirebilirler, bunun için araç sürücüleri bu mevsimde valilik açıklamalarını yakından takip etmelidir. Geçen kış şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan 3 bin 300 ticari araç sahibine, kış lastiği takmadıkların için 1 milyon 950 bin lira para cezası uygulanmıştır. Ticari araç sürücüleri son güne kalmadan kış lastiklerini taktırmalıdırlar.

Ülkemizde meydana gelen trafik kazaları hem biz araç sahiplerine hem de ülke ekonomimize büyük zararlar vermektedir, bu kazalarda ortaya çıkan ölüm ve yaralanmalarda ise birçok aile üzüntü içinde, acı içinde kalmaktadır. Biz araç sahipleri ve sürücüleri gerekli tedbirleri alarak özellikle kış mevsiminde araçlarımızda mutlaka kış lastiğimizi takmalı, takoz, zincir, çekme halatı gibi ekipmanları yanımızda bulundurmalıyız. Hayatta her şeyi riske atabiliriz ancak hayatımızı riske atmamalıyız. Yolunuz açık, geleceğiniz aydınlık olsun.

 

Metin Demirtaş

Trafik Bilgisi ve Direksiyon Eğitmeni

Haberi paylaşın:

Öncekini Oku

Kılıçdaroğlu,CHP Örgütüne emir verdi: “…mahallelere, kahvelere gidin, konuşun…!”

Sıradakini Oku

CHP’li kadınlardan ’kadına şiddet’ açıklaması

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir