İMAMOĞLU, “KADERİNE TERK EDİLMİŞ MEZBAHAYI MODERNİZE ETTİK”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, bayram öncesinde, “İBB Kurban Bayramı Faaliyetleri ve Hayvancılık Politikaları Tanıtım Programı”nda konuştu. Çatalca Kestanelik Köyü’ndeki İBB Muhtarlıklar ve Gıda Dairesi Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı “Kestanelik Mezbahası”nda düzenlenen toplantıya; CHP İBB Meclis Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, İBB Genel sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı, Muhtarlıklar ve Gıda Dairesi Başkanı Ahmet Atalık, CHP Çatalca İlçe Başkanı Mehmet Çoban, hayvan yetiştirici birlikleri yöneticileri, muhtarlar ve köylüler katıldı.

 “DEVLETİN TÜM KURUMLARI ENTEGRE ÇALIŞMALI”

Kurban konusunun ciddiyetle ele alınması gereken bir konu olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Bir tanesi, vatandaşlarımız bu vazifeyi yerine getirirken vicdanen rahat olmalarını sağlamaktır” dedi. Bu sürecin, satıştan kesim koşullarına kadar iyi yönetilmesi gerektiğinin altını çizen İmamoğlu, devletin tüm kurumlarının bu anlamda entegre bir çalışma gerçekleştirmesinin şart olduğunu belirtti. Bu alanda yapılan olumlu çalışmaların yanı sıra çadır şeklinde kurulan hayvan satış yerlerinde, uygunsuz koşullarda kesimler yapıldığını kaydeden İmamoğlu, bunun önüne geçecek çalışmalar yaptıklarını aktardı. 16 milyonluk bir şehirde bu tarz düzenlemeler yapmanın önemini ifade eden İmamoğlu, İBB’nin sürecin önemli bir paydaşı olmasının altını çizdi. “Yıllardır kesim yapan ya da bu kesimleri yöneten kurumlarımız da var” diyen İmamoğlu, “Bütününün bir araya geldiği, bir fayda mekanizmasının analiz edildiği, büyük bir kısmının burada çözüme kavuştuğu bir biçimde sürecin yönetilmesi benim arzumdur. Tabii buna tek başına İBB karar ya da yön veremez” ifadelerini kullandı.

 “ATIKLARDAN ORGANİK GÜBRE ÜRETTİK”

Kurbanlıkların kontrolü, satış ve kesim alanlarının hijyeni gibi konularda gerekli tüm işlemlerin yapıldığını kaydeden İmamoğlu, atıklar konusunda da çalışma içinde olacaklarını açıkladı. Atıkların önceki dönemlerde sadece bertaraf edildiğine dikkat çeken İmamoğlu, “Farklı bir şey yaptık. Biz, özellikle yeni tarım anlayışımız çerçevesinde, bu atıkları değerlendirme yolunu seçtik. Tümden entegre olan alanlarda, tabiri caizse tek hücresi bile heba olmayan bir sistemle, hayvan kesim alanları çok faydalı bir biçime dönüştürülebiliyor. Geçen yıl Kurban Bayramı süresince topladığımız 2960 ton hayvan atığını, usulüne uygun bir biçimde olgunlaştırdı arkadaşlarım. Ve şu anda elimizde, üreticimize ulaştırmaya uygun tam 750 ton hayvan gübremiz bulunuyor. Bu; iyi tasarlanmış, iyi hesaplanmış bir dönüşümün sağlanmasıyla mümkün oldu. Böylece; bitki besleyici değeri çok yüksek bir organik gübre üreterek hem bertaraf tesislerinin üzerindeki yükü hafifletiyoruz hem de ücretsiz dağıtacağımız bu gübreyle doğal tarım süreçlerine ve üreticilerimize de katkı sağlıyoruz” bilgilerini paylaştı.

“KULLANILMAZ HALDEKİ TESİSİ, MODERN TEKNOLOJİYLE DONATARAK HİZMETE HAZIR HALE GETİRDİK”

Denize kıyısı olan ilçelerde kan atıklarının yağmur suyu kanallarına verilmeyeceğini vurgulayan İmamoğlu, bu kapsamda izin verilen alanlar dışında kesim yapılmasına müsaade edilmeyeceğinin altını çizdi. Bayram süresince görev alacak İBB emekçilerine teşekkürlerini ileten İmamoğlu, personelin bayramlarını kutladı. Konuşma yaptı alanın Kestanelik Mezbahası içinde bulunduğunu belirten İmamoğlu, geçmiş dönemde atıl bırakılan tesisle ilgili bilgiler paylaştı. Söz konusu tesisin 2013 senesinde imar planının yapıldığını, 2014 yılında da yapımına başlandığını aktaran İmamoğlu, “Göreve geldikten bir süre sonra ziyarete geldik. Ne yazık ki atıl ve kullanılamaz haldeydi. İçindeki birçok mekanizma, bu anlamda bertaraf olmuştu. Bazen bir kısmı yanlış tercihlerle, bir nevi kaderine terk edilmiş ve de çürümeye terk edilmiş bir yapı görünümündeydi. Tabii usulüne de uygun yapılmaması da ayrı bir handikap” ifadelerini kullandı. Önceki dönemde yapılan 4 milyon lira civarındaki harcamaya, ilave 3 milyon liralık bir yatırım eklediklerini aktaran İmamoğlu, kullanılmaz haldeki tesisi, modern teknolojiyle donatarak hizmete hazır hale getirdiklerini belirtti.

“TÜM İŞLEMLER TAMAMLANDIKTAN SONRA AÇILIŞI YAPILACAK”

Babasının da bir dönem Çatalca’da hayvancılıkla uğraştığını kaydeden İmamoğlu, şunları söyledi: “Dolayısıyla bu köylerde hayvancılıkla uğraşan insanların meşakkatini bilirim yani. Allah, hepinize yardımcı olsun. Büyük bir emek ortaya koyuyorsunuz. Bu tesisin de sizin ortaya koyduğunuz emeğin en sağlıklı bir biçimde, gözünüzün önünde, hemen yanı başınızda hizmetinize sunulmasının ne kadar değerli olduğunun da farkındayım. Artık bu bölgede çiftçimiz, hayvanlarını kestirmek için çok uzun mesafeler kat etmek zorunda kalmayacaklar. Bu bayramda da kurbanlık kesim alanı olarak değerlendirilecek mezbahamız. Açılışı da inşallah tüm işlemler tamamlandıktan sonra gerçekleştirilecek. Çok az bir zaman içerisinde vatandaşlarımızın hizmetine, çiftçilerimizin hizmetine sunulmuş olacak.”

TARIM, HAYVANCILIK, ARICILIK, BALIKÇILIK…

İmamoğlu, İBB’nin tarım ve hayvancılık noktasında çiftçilere verdiği destekleri, şöyle örneklendirdi: “Tarım dairemiz, üreticimize bu sene silajlık mısır tohumu dağıttı. Dağıtılan tohum ile 60 bin ton silaj elde edeceğimizi hesaplıyoruz. Üreticimize, böylelikle 35 milyon lira değeri olan bir silajı, ücretsiz ulaştırmış olacağız. İstanbul üreticisinin, sütlerini topluyoruz. 130 bin çocuğumuza süt dağıtıyoruz. Üreticimizin ve köylümüzün toprağa küsmemesi için, üretime devam etmesi için, çeşitli birlik ve kooperatiflerimizle makine ve ekipman desteğinde bulunarak, İstanbul’un kırsalında da üretim yapıldığını ve yapılacağını gösteriyoruz. Yani bu toprakların üstüne bina dikmekle, bu milleti refah toplumu yapamazsınız. Her kırsalı olan bu tür megapoller, tarımı da destekleyerek, en yakınından sağlıklı beslenerek var olmuşlardır. Ama İstanbul’da bunun tersi olan aklı, inşallah hep birlikte tersine çevireceğiz. Tekirdağ Büyükşehir Belediye’mizin yem fabrikasında, 1200 bin ton kuzu besi yemini ürettiler. Bunu yine üreticilerimize dağıtacağız. Bunların hepsi ilk defa yapılıyor. 1000 ton civarında sığır süt yemini, 250 ton da manda süt yemi desteğini yine çiftçilerimizle buluşturacağız. Bu desteklerle, besicilerimiz bilsinler ki, İBB onların yanında, sorunlarını takip ediyor ve destek oluyorlar. Balıkçılarımıza, arıcılarımıza desteklerimizi sürdürüyoruz. İstanbul’da hiçbir ortamda vatandaşlarımızın kendisini yalnız hissetmediği gibi, tarım ve hayvancılık alanında üreticilerimizin de her zaman yanında olan artık bir belediyeleri var. Bunların hepsi akıl birliğiyle oluyor. Sizleri dinliyoruz, ihtiyaçlarınızı dinliyoruz. Bunların kırsala ve şehre olan katkılarını tespit ediyoruz ve bu yönde yolculuğumuzu belirliyoruz.”

Haberi paylaşın:

Öncekini Oku

MHP ÇATALCA’DA NİŞAN TÖRENİ

Sıradakini Oku

KAÇAK YAPILAŞMAYA “KONTROLLÜ BİNA” KILIFI!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir