Hisar’da Camide Sona Doğru

2008 yılına kadar konser alanı olarak kullanılan Rumelihisarı’nda 18’inci yüzyılda yıkılmış Boğazkesen Camisi’nin yeniden yapım inşaat çalışmaları devam ediyor.

Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) olan alanda Haziran ayında başlayan inşaat çalışmalarının sponsoru İstanbul Kubbe Derneği.

Fatih Sultan Mehmet döneminde hisardaki muhafızların ibadet ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan camiden günümüze sadece minaresinin bir kısmı kaldı

Camiden geriye sadece minare kaldığını ifade eden Mimar Barış Han da şunları anlattı:

“CAMİNİN TAM ŞEKLİ BİLİNMİYOR”

“Çalışmalara başlamadan önce yapının alt kısmında bulunan sarnıç bölümündeki kalıntılar incelendi. Bu kalıntılarda caminin duvarlarının izleri belirlendi. Bunun üzerine bir plan çıkarıldı. Caminin tam şekli konusunda günümüze ulaşan bir çizim bulunmamaktadır. Sadece minarenin bir kısmı ayakta kalmış. Minarenin kenarlarında cami duvarlarının kalıntıları bulunuyor. Bu kalıntılar bizim için bir göstergedir. Caminin yapımında kullanılan kireç taşları Çatalca’da hazırlandı. Tuğlalar ise Çorum’daki ocaklarda döktürüldü. Fatih döneminde sadelik ön planda olduğu için iç kısmın da sade olmasına dikkat edilecek.”

KONSER ALANIYDI

Fatih Sultan Mehmet’in 1452’de Boğaz’ı kontrol etmek amacıyla inşa ettirdiği Rumelihisarı’nın içinde ilerleyen yıllarda bir mahalle kuruldu. 1953’te dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın talimatıyla evler kamulaştırıldı, hisar restore edildi. Tiyatro sanatçısı Muhsin Ertuğrul, 1958’de caminin bulunduğu alana açıkhava tiyatrosu yaptırdı. Daha sonra alanda 1980’li yıllardan itibaren konserler verilmeye başlandı.

“MALİYETİ 1 MİLYON 500 BİN LİRA”

Rumelihisarı’nın içerisindeki caminin restorasyon çalışmalarının ağustos ayında bitirilmesi planlanıyor. Projenin mimarı Barış Han, caminin maliyeti konusunda “Caminin alt kısmındaki sarnıç ve duvarlar yenilendi. Şu ana kadar 700 bin lira harcandı. Minarenin yapımı, cami duvarlarının tamamlanması ve iç tasarımının bitirilmesiyle maliyetin 1 milyon 500 bin liraya ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Haberi paylaşın:

Öncekini Oku

Nesin Vakfı Mayıs Pikniğinde Dostlarını Ağırlayacak

Sıradakini Oku

Ak Partili Meclis Üyesi Kazada Hayatını Kaybetti

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir