Çatalca Başpehlivanı Şaban Yılmaz Oldu

Bu yıl 17.si düzenlenen Çatalca Erguvan Festivali’nin içinde yer alan Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde; Recep Kara, Ali Gürbüz, Orhan Okulu, Şaban Yılmaz gibi Kırkpınar’ı kazanmış pehlivanların da aralarında bulunduğu 36 başpehlivan güreşti.

Çatalca Belediyesi Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin başpehlivanlık finalinde, Recep Kara ve Şaban Yılmaz mücadele etti. Zorlu geçen finalin ardından birincilik madalyası Şaban Yılmaz’ın oldu. Ayrıca Çatalcalı güreşçilerden Ali Tuğra Akkoç en teknik, Latif Pala centilmenlik ve Engin Yıldız en iyi peşrev madalyalarının sahipleri oldular.

Katılım yoğun oldu
Ulu Cami Güreş Çayırı’nda düzenlenen güreşlere Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 3. Bölge Milletvekili BihlunTamaylıgil, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Ak Parti Çatalca İlçe Başkanı Selim Güçbilmez, MHP Çatalca İlçe Başkanı Ertuğrul Ölçer, CHP İstanbul İl Yöneticileri, Tarihi Kırkpınar Güreşleri Ağası Seyfettin Selim, Çatalca Güreş Ağası Hasan Koç, Çatalca eski Belediye Başkanı İsmail İp, Çatalca Belediyesi Meclis Üyeleri, Çatalca Belediye Başkan Yardımcıları, sivil toplum kuruluşları yöneticileri, Trakya’nın ve İstanbul’un başta olmak üzere uzaktan yakından gelen güreş ağaları ile birlikte yüzlerce vatandaş katıldı.
guresler2
İstiklal Marşı ve duaların okunmasıyla başladı
Çatalca Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri, başta Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Ardından ise dua okunarak, pehlivanlar er meydanındaki yerlerini aldı.

Başkan Kara Zafer Bayramı’nı kutladı
Programda Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara bir konuşma yaptı. Başkan Cem Kara: “Ülkemizin güler yüzlü aydınlık fikirleri insanları, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Bugün Türk ulusu adına büyük bir gün. Büyük Taarruz’un, Zafer Bayramı’nın 94. yıldönümü. Bize bu vatanı, bu bayrağı armağan eden Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e, aziz şehitlerimize ve demokrasi şehitlerimize minnet ve şükran duygularımı ifade ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun. Pehlivan arkadaşlarımız, sizlere her türlü imkanı sunmaya çalıştık. Sizlerden isteğimiz, Atatürk’ün çok sevdiği güreş sporunda, er meydanına yakışır mertçe güreşler yapmanızdır. Ülkemizin bütün güreş severleri bugün burada bizlerle oldular. Umut ediyorum ki yapacağınız güreşlerle bizleri mutlu edeceksiniz.” dedi.
guresler1
Hasan Ağa’ya altın kemer
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ve Tarihi Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim tarafından ağalık kupası verildi. Ağalık Kupasını alan Güreş Ağası Hasan Koç’un üst üste üçüncü kez ağa olmasından dolayı bir de altın kemer sahibi oldu.

Güreşlerde birinci Şaban Yılmaz, ikinci Recep Kara, üçüncü Orhan Okulu ve Ali Gürbüz oldu.

Haberi paylaşın:

Öncekini Oku

Milyonluk Ranta Bak Çatalca!

Sıradakini Oku

En Güzel Malak Seçildi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir