Büyükşehir’den Okullara Bisiklet

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bisiklet kullanımının yaygınlaşması için PedalİST projesini başlattı. Proje kapsamında 39 bin bisiklet okullara teslim edilerek öğrencilerin kullanımına sunuluyor.

 

Günlük hayatta bisiklet kullanımının artırılması ve gençler arasında sportif aktivitelerin yaygınlaşması amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında 39 bin bisiklet okullara dağıtılmaya başlandı. İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından uygulanan PedalİST projesi ile bisikletleri muhafaza edecek alanı bulunan yaklaşık 400 okula bisikletleri teslim edildi. Toplamda 500 okula verilecek 39 bin bisiklet obeziteyle mücadele ve öğrencilerin fiziksel aktivitelerine katkı sağlamak amacıyla okul sınırları içerisinde kullandırılıyor. Beden eğitimi öğretmenlerinin gözetiminde uygulanan proje ile çocukların bisiklet kullanma alışkanlıkları artırılıyor. Bisikletleri teslim edilen 400 okulda ilk faaliyetler başladı.

 

Pedalist Bisiklet Portalı

İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü öğrencilere rehberlik etmesi amacıyla www.pedal.ist internet portalını hizmete sundu. Yeni açılacak bisiklet spor kulüplerine, okullara, beden eğitimi öğretmenlerine ve öğrencilere rehberlik eden web sitesi güvenli bisiklet sürüş teknikleri ve egzersizler hakkında bilgiler veriyor. Site içerisinde İstanbul’daki mevcut bisiklet yolları haritası ve bilgileri de mevcut. Toplamda 102 kilometrenin üzerinde bisiklet yolu bulunan İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatı ile 1052 kilometrelik bisiklet yolu yapılması planlanıyor. Bu planlama dahilindeki mevcut bisiklet yolu ağının 2019’a kadar 300 kilometreye ulaşması bekleniyor. Portal ayrıca hareketsiz ortamlarda çalışanlar için masa başında egzersiz ve sürekli seyahat edenler için de yolculuk sırasında yapılabilecek hareketler ile ilgili notlar içeriyor.

Haberi paylaşın:

Öncekini Oku

Uyuşturucu ile Mücadelede Taviz Yok

Sıradakini Oku

Çatalca Belediyesi’nden Konteyner Temizliği

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir