Kayzerling

“Türkler muhakkak ki, Avrupa tarihinin ve yakın Asya tarihinin bildiği en halis efendi millettir.” Kayzerling (Alman filozof).

Zamanında biz Türkler adına söylenmiş bu söz çok onura edici fakat günümüzde efendilik nedir diye sorsak birçok insan tanımını yapamayacak vaziyettedir. Efendilik giydiğimiz kıyafette, elimizde tuttuğumuz telefonlarda, dinlediğimiz yabancı müzikler de vesaire değildir. Efendilik kişinin kendine kazandırmış olduğu bir huydur ve bir insana yakışan en güzel elbise efendiliktir. Efendilik aslında içinde birçok kavram barındıran göreceli bir durumdur; saygı, şeref, haysiyet, onur insanlara karşı sergilenen her türlü hareket aslında bir efendiliktir.

Ben otobüslerle seyahat eden bir insanım ve dolayısıyla çevreyi gözlemliyorum. Genç kitleyi takip ediyorum, büyüklere karşı sergiledikleri hareketleri dikkatimi çekiyor en basitinden bir örnek vereyim sırf yer vermemek için uyuyor numarası yapan var, gideceği de 15-20 dakikalık yoldur en fazla. Fakat karşısındaki insan ondan daha efendi ki ona tenezzül bile etmeyip ayakta gitmeyi tercih ediyor. İşte ‘Efendi Türk’ toplumu Kayzerling bu sözü onlara söylemiş ve tam da üstüne oturtmuş.

Bizler de bugünlerin yarınları olarak bu geleneği devam ettirmeliyiz. Muhterem büyükler, küçüklerinize efendiliği anlatın. İnsanlara saygı duymanın, yardım etmenin ve hoşgörülü davranmanın kişilik ve karakterlerinden bir şey eksiltmeyeceğini söyleyin.

Haberi paylaşın:

Öncekini Oku

Özen; Gazilik onurumuzu istiyoruz

Sıradakini Oku

Fıratlı; İstediği yere, istediği fiyatı koyabiliyorlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir