İBB’DEN İSTANBUL PİRİNCİNE DESTEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çatalca’da yerli tohumla deneme ekimleri yapılan çeltik hasadı dolayısıyla 16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında Tarla Günü etkinliği düzenledi. İstanbul’un belli bölgelerinde yapılan çeltik üretiminin kalitesinin artırılması ve yerli tohumların yaygınlaştırılması amacıyla, Çatalca Ormanlı mahallesinde deneme ekimi gerçekleştirildi.

İstanbul pirincinin hasadının başlaması dolayısıyla mahallede düzenlenen Tarla Günü etkinliğine İBB Tarım ve Su Ürünleri Müdürü Türker Eroğlu, Çatalca Ziraat Odası Başkanı Seyit Çetin, Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek ve Ormanlı mahallesi muhtarı ve çiftçileri katıldı.

Eroğlu: Çeltiğin tanıtımı için birlikte hareket edilmeli

Etkinlikte bir konuşma yapan İBB Tarım ve Su Ürünleri Müdürü Türker Eroğlu, sertifikalı ürün yetiştiriciliğinin önemine değinerek, özellikle Ormanlı Mahallesinde yetiştirilen çeltiğin tanıtılması için çiftçilerimizin “Birlikten kuvvet doğar” ilkesiyle hareket etmesinin çok önemli olacağını vurguladı.

Tülek: Bu çalışma katma değer oluşturacak

Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek de yapılan bu çalışmaların ülkemiz tarımı adına bir katma değer oluşturacağının altını çizerek, “Türkiye’de 1.160.000 dekarlık alanda çeltik üretiminin yapılmakta ve yapılan ıslah çalışmaları ile birlikte Türkiye verim bakımından dünyada 5. sırada yer almaktadır. Yapılan çalışmaların yerinde görülmesi çok önemli” dedi.

Çetin: Demonstrasyon çalışmalarını önemsiyoruz

Çatalca Ziraat Odası Başkanı Seyit Çetin ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Muhtarlıklar Gıda Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanlığını kurmasından sonra bölgelerinde yapılan çalışmaların arttığını vurgulayarak, gerçekleştirilen deneme ekimleri ile Ormanlı mahallesindeki çeltik alanında verimin daha iyi duruma geleceğini söyledi.

Yerli tohum deneme ekimleri yapılıyor

Programda konuşmaların ardından deneme ekimlerinin gerçekleştirildiği tarlalarda incelemeler yapıldı. Gerçekleştirilen hasatta alınan verimin yüksek olması, yerli tohumların geleceği açısında umut verici oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar Gıda Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanlığı Tarım ve Su Ürünleri Müdürlüğü ve Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli, verimli ve milli tohumlarla ilk deneme ekimi, Silivri Büyükkılıçlı mahallesinde aspir ve ayçiçeği ekimi yaparak hayata geçirmişti. İkinci deneme ekimi ise Çatalca Ormanlı mahallesinde yerli çeltik ekimi ile hayata geçirildi.

Haberi paylaşın:

Öncekini Oku

Çatalca Belediyesi Ek Hizmet Binaları Hizmet Vermeye Hazırlanıyor

Sıradakini Oku

Minik Öğrencilerin Sesine Kulak Verelim; “Doğa Hayvanlarla Daha Güzel”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir