DOĞA KATİLLERİNE KÖYLÜLER ‘DUR!’ DEDİ

DOĞAYI ve tarihi katledenlere köylüler geçit vermiyor. Çatalca Kalfaköy Mahallesi’nde açılan taş ocağı ile ilgili Çatalca Adliyesin’de suç duyurusunda bulundular. Kalfaköy Mahalle Muhtarı Hayati Avcıoğlu’nun ve köylülerin karşı çıktığı Taş Ocağına Kuzey Ormanları Savunucuları destekledi.

Doğayı ve tarihi katledenlere karşı yapılan basın açıklamasına, Çatalca Muhtarlar Dernek Başkanı Ceyhun Koç, muhtarlar, CHP Çatalca İlçe Başkanı Mehmet Çoban, yönetim kurulu, CHP Meclis Üyeleri, İSYÖN yönetim kurulu üyesi Taşkan Uysal katıldı.

İŞTE O AÇIKLAMA:

– Bugün burada Kuzey Ormanları Savunması ve yörede yaşayan dostlarımızla doğamıza, kültürümüze, tarihimize, yaşam alanlarımıza sahip çıkmak için bir araya geldik. Pandemi döneminin ortaya koyduğu zorluklara rağmen Akalan, Kalfaköy, Başakköy, Celepköy, Çiftlikköy, Dağyenice, Gökçeali, İhsaniye, İnceğiz, Kabakça, Karamandere, Kestanelik, Kızılcaali, Muratbey, Örcünlü, Örencik, Yazlıkköy, Binkılıç Atatürk, Çatalca Kaleiçi, Gümüşpınar muhtarları,  bu köylerden dostlarımız ve siz basın mensubu arkadaşlarımızla beraberiz.

– Doğamız, ormanlarımız, derelerimiz bir yandan, diğer yandan 1700 yıllık ‘Antik Roma Su Yolu’,  hukuk dışı bir şekilde taş ocağı tarafından tahrip edildi ve edilmeye devam ediyor.

– İstanbul Kuzey Ormanları dâhilindeki Çatalca – Kalfaköy’de bulunan Burhanettin Soğancılar İR:72635 Kuvarsit ve Kuvars Kum Ocağı, 1700 yıllık ‘Antik Roma Su Yolu’ üzerinde kurulmuş olup, faaliyete geçtiği 2006 yılından bugüne antik su taşıma sistemine dair yapılara geri dönüşü olmayan zararlar vermiştir.

– Bu hukuk dışı süreç belgelenmiş olmasına rağmen, ocak halen aktif durumda ve geri dönülemez sonuçları olan tahribat devam ediyor.

– Bu durum,  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca da tespit edildi ve ‘6.06.2020/5152 Tarihli ve Nolu T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İstanbul I Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Kararı ile bölge koruma altına alındı. Ayrıca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulması talep edildi.

– Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu; maden yolu olarak kullanılan kısımda kalan tarihi yapıların yok edildiğini, herhangi bir kuruma bilgi verilmediğini, maden sahası içinde kalan suyolunun başka noktalarında da kaçak kazı yapılarak tahrip edildiğini tespit etti ve suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

– Ancak ocak halen aktif ve gerek iş makinalarıyla gerek patlayıcı kullanılarak tarih mirasımız yok edilmeye devam ediyor.

– Bu maden ocağının bulunduğu alanın tamamı Kuzey Ormanlarının ayrılmaz bir parçasıdır, ve şimdiye kadar dönümlerce orman alanı yok edilmiş, Terkos Gölünü besleyen Büyükdere kirletilmiş, alandaki yaban hayatı tehdit altına girmiş ve bu eşsiz ekosistem bütünlüğüne zarar verilmiştir.

– Antik mühendisliğin 7 harikasından biri kabul edilen ve kısmi olarak Osmanlı İmparatorluğu tarafından da kullanılan bu çok önemli tarih mirasına darbe vuran, orman ekosistemini ve su kaynaklarını tahrip eden, yasalara tamamen aykırı taş ocağı derhal kapatılmalı ve ‘ÇED gerekli değildir’ kararıyla faaliyete geçtiği 2006 yılından bugüne tarihi eserlere verilen zarardan ötürü ilgili kişi ve kurumlar hakkında cezai işlem başlatılmalıdır.

– Aynı zamanda, bölgede, büyük bir orman alanını içerecek şekilde maden ruhsatı bulunuyor, başka taş ocakları faaliyetlerine devam ediyor. Yaşam alanlarımızı tehdit eden her türlü faaliyetin takipçisiyiz. Savunulacak her karışı gerektiği şekilde savunuyoruz ve Kuzey Ormanları’nın tamamı muhafaza ormanı ilan edilene kadar savunmaya devam edeceğiz.

 

 

Haberi paylaşın:

Öncekini Oku

MİLLETVEKİLİ ERDEM’DEN ÇATALCA TURU

Sıradakini Oku

Başkan Mesut Üner “Gençlerimizle Gurur Duyuyorum”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir