Türk Kadını Seçme ve Seçilme Hakkını Atatürk İle Kazandı

CHP Çatalca İlçe Kadın Kolları, 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. İlçe binasında yapılan basın açıklamasına, İlçe Başkanı Mehmet Çoban, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Kubilay Tuncel, ilçe yöneticileri de eşlik etti.

5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 87. yıl dönümü nedeniyle İlçe binasında basın açıklaması yapan CHP Çatalca İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysun Akın, Kadınların sosyal, kültürel, ekonomik yaşamda eşitlik arayışına açıkça vurgu yapılan ve ilçe başkanlıkları tarafından da yapılan ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bizler, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde birçok gelişmiş ülkeden önce, 5 Aralık 1934 tarihinde seçme ve seçilme hakkını kazandık. Başbakan İsmet İnönü o tarihte yaptığı Meclis konuşmasında şöyle diyordu: “Bir memleketteki, yurdun her tarafı istilâya uğradığı zaman, kadınlar ateş altında erkeklerle beraber omuz omuza çalışırlar, memleketin geri kalan kısmını korumak ve beslemek için tarlanın kara toprağından yiyecek çıkarmaya çalışırlar. Elbette bu mevcudiyetlerin yurdun her köşesinde ve her tabakasında söz söylemeye hakları vardır. Türk inkılâbı denildiği vakit, bunun, kadının kurtuluş inkılâbı olduğu beraber söylenecektir.”

1935’de 17 Kadın Vekil Seçildi

“Kadınlar, eşit yurttaşlık kimliğine sımsıkı sarılarak 1935 yılında gerçekleşen seçimlerde sandıklara koşup oy kullandılar. Seçim sonucunda 17 kadın milletvekili Meclis’e girdi. 1936 yılında yapılan ara seçimle birlikte kadın milletvekili sayımız 18’e yükseldi. O zamanki parlamenter sayımıza göre bu oran yüzde 4,6’ya denk geliyordu ve parlamentoda kadın temsil oranı açısından dünyada ikinci sırada yer alıyorduk.”

“41 Ülke arasında, parlamentoda kadın temsil oranı açısından sonuncuyuz”

“Atatürk önderliğinde bu devrimi yaşayan Türk kadını, aradan geçen 87 yıla rağmen, ilerlemek bir yana geri bırakılmaya çalışılmaktadır. Öyle ki 1935 yılında parlamentoda kadın temsilinde ikinci sırada olan ülkemiz, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve Parlamentolar Arası Birlik tarafından hazırlanan rapora göre, 129. sıraya gerilemiştir. Ayrıca Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne üye olan 41 ülke arasında, parlamentoda kadın temsil oranı açısından sonuncuyuz. Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı 2020 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre ise; 156 ülke arasında 133. sıradayız.”

Kadınların Siyasette Temsili Demokrasi Sorunudur

“Kadın kimliğinin, ulusal meclislerde, yerel yönetimlerde temsili için belirlenmiş olan kritik eşik yüzde 33’dür. Bu oranın altı, ciddi bir demokrasi sorunudur. Türkiye Büyük Millet Meclisinde kadın milletvekili oranımız yüzde 17, kadın belediye başkanı oranımız ise yüzde 3,2’dir. Kadın muhtar sayımız son seçimlerde yüzde 66 oranında arttı ancak bu artışla kadın muhtar oranı sadece yüzde 2,2’ye yükselebildi.”

Eşit Temsil Talebimiz Reddedildi

“Biz CHP olarak bu eşitsiz sistemi değiştirmek için dev bir adım attık. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk imzacısı olduğu ve kadınların siyasette eşit temsil edileceği yasa teklifimizi Meclis’e sunduk. Bu teklifle, hem genel hem de yerel seçimlerde denklik uygulanmasını yasal güvence altına almak istedik. Aynı zamanda aday listesinin belirlenmesinde fermuar sistemi uygulanacaktı. Partimizin teklifi 30 Kasım 2021 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü. Tüm beklentilere rağmen, teklifimiz AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Biz kadınlar, bir yandan eşitlik mücadelesi verirken diğer yandan da yaşam hakkımızı savunmak zorunda kalıyoruz. Meclis’te ve yerelde eşit temsil için mücadelemiz sürecek. Ne bir eksik, ne bir fazla! Asla vazgeçmeyeceğiz.”

Ülkemiz Kadın Mezarlığı Oldu

Kadın cinayetlerine de vurgu yapılan açıklama şöyle devam etti; “AKP Hükümetinin uyguladığı politikalar nedeniyle, ülkemiz adeta kadın mezarlığına dönüştü. Kadın cinayetlerini durdurmak ve kadına yönelik şiddetle mücadele etmek amacıyla 5 Aralık 2020 tarihinde “YaşamHak” projemizi hayata geçirdik. Bir yıl önce bugün, “Yaşama hakkı; dokunulamaz, devredilemez ve vazgeçilemez olan en temel insan hakkıdır” diyerek yola çıktık. YaşamHak’ın “şiddetin son bulma adresi” olduğunu ilan ettik.”

Şiddetle Mücadelede Öncü Olduk

“İktidarda olmadığımız halde Partimizin çözüm üreten icracı kimliğini ortaya koyduk. İstanbul Sözleşmesi’nin gerekliliklerinden birini yerine getirerek, genel merkezimizde Alo Şiddet Hattı kurduk. 444 82 85 numaralı hattımızdan 7/24 şiddet mağdurlarına ücretsiz hukuki ve psikolojik destek hizmeti sunduk, sunmaya da devam ediyoruz. Artık tüm şiddet mağduru kadınlar ve çocuklar bize bir tuş ile ulaşabilecekler. Cep telefonlarından indirilecek olan YaşamHak uygulaması ile hem çağrı merkezimizle hem de kolluk güçleriyle hızla temas kurabilecekler. Ayrıca uygulama sayesinde, en yakın mesafedeki kadın kolları yöneticilerimizle bağlantıya geçebilecekler. “

Şiddet Vakalarıyla Tek Tek İlgileniyoruz

“Projemiz kapsamında sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve barolar ile 55 protokol imzaladık. Şiddet gören kadınların karakollarda, savcılıklarda, hastanelerde, adliyelerde yanında oluyoruz. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet davalarını, mağdurlar ve aileleri ile dayanışma içinde takip ediyoruz. Şiddet mağduru çocuklara eğitim ve burs desteği verilmesine aracı oluyoruz. Projemizin birinci yılında, tüm şiddet mağduru kadınlara ve çocuklara “Yalnız değilsin, biz varız” diyor, iktidarımızda şiddeti durduracağımızın sözünü veriyoruz!

Haberi paylaşın:

Öncekini Oku

ÇATALCA’NIN GURURU MUZAFFER MUYAN!

Sıradakini Oku

ATATÜRK’ÜN ÇATALCA’YA GELİŞİ İLK KEZ KUTLANDI

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir